top of page

Druk 3D w technologii SLS zwiększa bezpieczeństwo saperów

chem-trend-news.jpg

Deep Analytics to amerykańska firma badawcza, która opracowuje innowacyjne i wytrzymałe prototypy dla ośrodków zajmujących się bezpieczeństwem i obroną. Zespół dziesięciu inżynierów i naukowców z siedzibą w Vermont opracowuje inteligentne czujniki, które wykorzystując najnowocześniejsze technologie machine learning, są gotowe do użycia w terenie.

W jednym ze swoich projektów eksperci z Deep Analytics opracowali kamerę na podczerwień, spiralną odmianę kamery na wysięgniku. Pierwotny model był owocem 12-miesięcznego projektu badawczo-rozwojowego, którego celem było opracowanie systemu kamer ręcznych o rozdzielczości 51 MP dla techników zajmujących się usuwaniem bomb. Kamera umożliwia saperom w ciężkim rynsztunku i operujących w ciasnych i ciemnych miejscach na

rejestrowanie wysokiej jakości obrazów i wideo.


Wiele elementów mechanicznych głowicy kamery oraz systemów mocowania opiera się na drukowanych częściach SLS. Tworząc pierwszą BoomCam, Deep Analytics korzystało z drukarek FDM, czasami zlecając prototypy SLS w zewnętrznych firmach. Jednak przed rozpoczęciem prac badawczo-rozwojowych dla najnowszej kamery IRBC, Deep Analytics nabyło Lisa PRO firmy Sinterit. Drukarka została wykorzystana do drukowania prototypów gotowych do użycia w terenie, co umożliwiło szybszą iterację i produkcję finalnych systemów do przeprowadzania testów funkcjonalnych we własnym zakresie.


Właściwości materiałowe nylonu PA12 wpasowały się w wymagania IRBC, dzięki czemu inżynierowie z Deep Analytics mogli wykorzystać części drukowane metodą SLS w swoim gotowym produkcie.


Lisa PRO nie tylko umożliwiła im stworzenie prototypu każdej iteracji we własnym zakresie, ale także zbudowanie kompletnych systemów do testów funkcjonalnych, w tym testów

wytrzymałościowych, wibracyjnych i cieplnych.


Mimo, że seryjna produkcja wymagała wykorzystania innych technologii i zlecenia prac na zewnątrz, to prototypowanie z wykorzystaniem technologii SLS pozwoliło na szybsze prototypowanie, przygotowanie elementów z właściwą tolerancją rozmiarową, dzięki czemu ich seryjna produkcja pozbawiona była ryzyka błędu niedopasowania.


Sinterit, polski producent drukarek działających w technologii SLS wypuścił na rynek końcem 2021 dwa nowe urządzenia - najszybszą i największą drukarkę kompaktową w swojej ofercie - Lisa X, oraz pierwszą drukarkę przemysłową - NILS 480. Z informacji jakie uzyskaliśmy od przedstawiciela firmy, Lisa X jest już dostarczana do finalnych użytkowników, zgodnie z planem dostaw na pierwszy kwartał 2022 roku.

POLECAMY

Grudzień 2021

Grudzień 2021

Listopad 2021

Listopad 2021

Październik 2021

Październik 2021
bottom of page