top of page

Buty sportowe marki On uzyskane przy wykorzystaniu emisji CO2 we współpracy z LanzaTech, Borealis i Technip Energies

chem-trend-news.jpg

Szwajcarska marka sportowa On zaprezentowała pierwszy but uzyskany dzięki wykorzystaniu emisji dwutlenku węgla o nazwie Cloudprime.

Został wykonany przy użyciu nowego materiału piankowego o nazwie CleanCloud, uzyskanego z wykorzystaniem emisji węgla jako surowca. Firma On jest pierwszą firmą w branży obuwniczej, która prowadzi badania nad wykorzystaniem emisji dwutlenku węgla jako surowca do produkcji podeszwy środkowej buta, a konkretnie pianki EVA (etylenowo-octanowej), która w przyszłości może być również wykorzystywana w innych częściach i produktach obuwniczych.


CleanCloud jest wynikiem partnerstwa w łańcuchu dostaw z niektórymi z najbardziej innowacyjnych firm w zakresie biochemii, innowacji procesowych i materiałowych, w tym LanzaTech, Borealis i Technip Energies. LanzaTech wykorzystuje połączenie najnowocześniejszej inżynierii genetycznej, najnowocześniejszej biotechnologii, sztucznej inteligencji oraz innowacji w inżynierii mechanicznej i chemicznej do produkcji chemikaliów z wykorzystaniem procesu, który wykorzystuje odpadowy węgiel, zamiast go emitować.


Technip Energies to firma inżynieryjno-technologiczna zajmująca się transformacją energetyczną, a w tym konsorcjum odpowiedzialna za proces odwadniania etanolu do gazowego etylenu, który jest monomerem i najważniejszym budulcem powszechnie stosowanych tworzyw sztucznych.

Borealis to dostawca zaawansowanych, cyrkularnych i odnawialnych rozwiązań z tworzyw sztucznych i niezbędny do uzyskania wysokowydajnej, łatwej w obróbce pianki EVA dla CleanCloud. Ta współpraca wyraźnie podkreśla zaangażowanie firmy Borealis w przyszłość o zerowej wartości netto i w pełni pokrywa się z jej ambicją EverMinds, polegającą na przyspieszeniu cyrkularności poprzez partnerstwo.


Jak wygląda proces? Technologia od LanzaTech wychwytuje tlenek węgla emitowany ze źródeł przemysłowych, takich jak huty, zanim zostanie uwolniony do atmosfery. Po wychwyceniu, emisje te wchodzą w opatentowany proces fermentacji. Dzięki specjalnie dobranym i naturalnie występującym bakteriom, gaz bogaty w węgiel ulega naturalnej fermentacji i jest przekształcany w etanol. Ten naturalny proces fermentacji jest podobny do procesu produkcji konwencjonalnego alkoholu - np. warzenia piwa. Etanol jest następnie odwadniany przez Technip Energies w celu wytworzenia etylenu, który jest następnie polimeryzowany przez Borealis w celu wytworzenia EVA (octanu etylenu winylu) w formie stałych małych tworzywowych granulek - uniwersalnego i lekkiego materiału, który On wykorzystuje do stworzenia wydajnej pianki do butów.


Kierując się tym samym duchem zrównoważonej innowacji, On współpracuje z cyrkularnym start-upem Novoloop nad podeszwą zewnętrzną CleanCloud, wykorzystując pierwszy na świecie chemicznie upcyklingowany TPU z odpadów tworzywowych pochodzących od konsumentów. Podeszwa została poddana rygorystycznym testom laboratoryjnym i sportowym, spełniając specyfikacje porównywalne z TPU pochodzącym z surowców kopalnych przy znacznej redukcji śladu węglowego. W przypadku cholewki, On współpracuje z młodym francuskim start-upem Fairbrics, aby stworzyć tekstylia na bazie poliestru wyprodukowanego z emisji dwutlenku węgla.

POLECAMY

Grudzień 2021

Grudzień 2021

Listopad 2021

Listopad 2021

Październik 2021

Październik 2021
bottom of page