top of page

Flaser – specjalista od czyszczenia laserowego

W ostatnich latach obróbka laserowa staje się coraz powszechniejsza, a obszary jej stosowania są bardzo zróżnicowane.

Flaser – specjalista od czyszczenia laserowego

Rośnie zapotrzebowanie na poszukiwanie nowych rozwiązań usuwania zanieczyszczeń, które również podniosą jakość czyszczonych powierzchni. Ważny jest nie tylko efekt końcowy, ale również przebieg samego procesu.


Korzyści z  czyszczenia form wtryskowych laserem były już wielokrotnie opisywane w  wielu publikacjach. Jedną z najważniejszych zalet tego procesu jest brak oddziaływania na powierzchnię. Przy prawidłowo dobranych parametrach, laser w żaden sposób nie wpływa na czyszczony materiał, tym samym nie powoduje jego zużywania. Technologia ta, pozwala również czyścić formy w prasie nie tylko, gdy są zimne, ale też gdy są gorące. Czyszczenie laserem nie generuje odpadów oraz nie pozostawia pozostałości na formach. W porównaniu do strumieniowo-ściernych technologii, laser wypada lepiej pod względem ochrony środowiska, ma niższe zużycie energii oraz poziom hałasu. Pomimo zwiększonego nakładu inwestycyjnego związanego z zakupem lasera, to ze względu na swoją żywotność i niewielki koszt eksploatacji, technologia ta jest jedną z najszybciej zwracających się metod czyszczenia.

Praca wszystkich laserów dostępnych na rynku opiera się na procesie ablacji laserowej, ale różnice pomiędzy nimi są bardzo istotne. 


Dzielimy je na dwie kategorie:


Lasery do czyszczenia jednomodowe

Wysokoenergetyczne lasery o  bardzo skupionej plamce oraz energii impulsu od 1mJ – 1,5 mJ. Urządzenia te, swoją pełną gęstość mocy osiągają na wyższych częstotliwościach. W wielu przypadkach takim laserem można również znakować. Ze względu na ostrość plamki możemy nimi obrabiać materiał w  sposób bardziej inwazyjny niż laserem wielomodowym.

W  przypadku głębszej korozji, zendry przemysłowej oraz obróbce metalowych elementów takie urządzenia sprawdzą się bardzo dobrze. W  przypadku efektów obróbki, takich jak polerowanie, zmiany chropowatości materiałów oraz rozwijanie powierzchni, najlepsze rezultaty osiągniemy integrując taki laser z ramieniem robota.


Lasery do czyszczenia wielomodowe

Są to lasery o dużej energii impulsu od 10 mJ do 100 mJ oraz ponad dziesięciokrotnie większym rozmiarze plamki niż w  laserach jednomodowych. Lasery te pełną gęstość mocy osiągają przy niższych częstotliwościach, dzięki czemu oddziaływanie termiczne na materiał jest mniejsze. Ze względu na swoje parametry są to bardziej uniwersalne urządzenia i częściej stosowane przy czyszczeniu powierzchni niż jej obrabianiu. Możemy nimi czyścić praktycznie wszystkie materiały, od różnego rodzaju metali po tworzywa sztuczne, kamień, drewno oraz papier.

Proces czyszczenia laserowego od zawsze spełniał najwyższe standardy jakości, natomiast jeszcze nigdy nie był tak wydajny i  łatwo osiągalny. Z  roku na rok zauważamy coraz większy postęp tej technologii i inwestujemy w najnowsze rozwiązania. Rynek laserów czyszczących zaczyna się coraz szybciej rozwijać i jesteśmy przekonani, że metoda ta w przyszłości będzie jedną z  głównych technologii usuwania zanieczyszczeń w  branży czyszczenia form wtryskowych.


FLASER SP. Z O.O.

Kuranów 12, 96-325 Radziejowice

tel. kom.: 733 003 600

kontakt@flaser.pl

www.flaser.pl

Flaser – specjalista od czyszczenia laserowego
2022-02-4-rys3.jpg
POLECAMY

Grudzień 2022

okladka-10-2021.jpg

Listopad 2022

okladka-10-2021.jpg

Październik 2022

okladka-10-2021.jpg
bottom of page