top of page

Artykuły

Zapraszamy Was lektury Artykułów publikowanych na łamach PlastNews. Poruszają one różnorodne zagadnienia dotyczące przetwórstwa tworzyw sztucznych. Znajdziecie tutaj publikacje związane zarówno z tworzywami sztucznymi, dodatkami do tworzyw sztucznych, barwnikami czy pigmentami, jak i poświęcone technologiom przetwórstwa tworzyw sztucznych czy różnym maszynom wykorzystywanym do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Możecie również przeczytać artykuły poruszające tematykę recyklingu tworzyw sztucznych, narzędziowni czy wszelakiego rodzaju oprogramowania znajdującego zastosowanie w przetwórstwie tworzyw sztucznych, a także poświęcone wielu innym zagadnieniom. Zapraszamy do lektury.

2021-11-1.jpg

Elektryczna, hybrydowa, a może elektryczna? Którą wybrać?

Nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana forma wtryskowa nie zapewni wydajnej, i pozbawionej wad produkcji, jeśli nie będzie współpracować z odpowiednią wtryskarką. Ponadto wymogi dzisiejszego rynku, presja środowiskowa i wysokie ceny nośników energii powodują, że wybór właściwej wtryskarki staje się trudną sprawą.

2021-11-1.jpg

Wspomagają recykling tworzyw sztucznych

Region Azji i Pacyfiku jest największym konsumentem tworzyw sztucznych na świecie. Odpowiada on za około 46% światowego jego zużycia (wg raportu ResearchAndMarkets.com). Z powodu słabego ustawodawstwa i braku infrastruktury w wielu krajach odpady z tworzyw sztucznych są źle zarządzane, a wskaźniki zbiórki i recyklingu są niskie. Dzięki rygorystycznym środkom i ustawom dotyczących recyklingu tworzyw sztucznych Europa ma najwyższe wskaźniki recyklingu. Postawiła sobie ambitny cel recyklingu około 70% materiałów opakowaniowych do 2030 r. i planuje osiągnąć cel zerowego składowania na wysypiskach do 2025 r.

2021-11-1.jpg

Urządzenia do kontroli jakości folii

Analiza folii z tworzyw sztucznych jest bardzo istotna ze względu na możliwość powstania szeregu rodzaju wad powierzchniowych, defektów wewnętrznych w postaci pęknięć, pęcherzy powietrza, czy też wtrąceń różnego pochodzenia. Na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań przeznaczonych do kontroli jakości folii.

2021-11-1.jpg

10 powodów, dla których warto używać systemu GK

Systemy gorącokanałowe coraz częściej zastępują tradycyjne układy wlewowe, z wlewkiem w postaci odpadu. Co powoduje, że użytkownicy form decydują się na takie rozwiązanie, mimo wyższych kosztów takich układów? Poniżej zaprezentowane zostanie 10 głównych zalet systemu gorącokanałowego.

2021-11-1.jpg

Technologia w kontroli jakości opakowań

Sposobem na uzyskanie opakowań z tworzyw sztucznych o odpowiednich parametrach jakościowych jest ścisła kontrola procesu produkcji. Ważne będzie sprawdzanie gotowego wyrobu, np. jego tolerancji wymiarowej czy przeprowadzenie oceny wizualnej. Właściwe działania muszą być jednak podejmowane na każdym etapie produkcji Dla uzyskania optymalnych rezultatów ważne będzie jednak kompleksowe podejście do kwestii jakości, np. poprzez wdrożenie systemu ISO 9001. Pomocne w kontroli jakości opakowań są różne urządzenia. Co w tym zakresie oferuje rynek?

2021-11-1.jpg

Poduszka resztkowa

Ustawienie parametrów procesu wtrysku tworzyw sztucznych cz.10

2021-11-1.jpg

Poduszka tworzywa – dlaczego jest tak ważna w procesie wtrysku?

Poduszka kojarzy się z czymś zwykle bardzo wygodnym i słusznie, ale poduszka tworzywa jest też istotnym parametrem w procesie wtrysku. Obecność poduszki i jej stabilność ma kluczowe znaczenie dla produkcji dobrej jakości wyprasek. Świadczy też o poprawnym przebiegu procesu wtrysku i funkcjonowaniu układu uplastyczniania wtryskarki, a zwłaszcza zaworu zwrotnego. Znaczenie poduszki tworzywa w procesie wtrysku jest na tyle ważne, że jest ona często rekomendowana i wykorzystywana jako wielkość kontrolna w systemach zabezpieczenia jakości.

2021-11-1.jpg

Nie tylko pianki

TPU i PUR to bardzo ważne polimery, które mają szeroki zakres zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. TPU oznacza termoplastyczne poliuretany i jest rodzajem termoplastycznego elastomeru, a PUR to po prostu poliuretan. Jakie nowości wprowadzili na rynek ich producenci?

2021-11-1.jpg

Chronią towary i jednocześnie czynią je atrakcyjnymi dla kupujących

Opakowania muszą spełniać szereg różnych funkcji, aby były atrakcyjne dla kupujących. Zatem ich funkcja marketingowa, użytkowa czy logistyczna jest bardzo istotna przy sprzedaży produktów, jednakże pierwotnym i głównym celem opakowań jest ochrona zapakowanego produktu przed mikrobiologicznym i chemicznym zepsuciem.

2021-11-1.jpg

Coraz bardziej elastyczne i coraz „miększe” w dotyku

Elastomery termoplastyczne (TPE) to tworzywa sztuczne, które zostały udoskonalone, aby stworzyć miękkie, gumowate wrażenie – i obecnie są wszędzie. Są powszechne w przedmiotach gospodarstwa domowego, takich jak uchwyt na szczoteczce do zębów, miękka pokrywa kubka, zabawka do żucia psa i etui na telefony komórkowe. Rodzina tych materiałów liczy sześć grup. Jakie nowości wprowadzili na rynek ich producenci?

2021-11-1.jpg

Nie tylko profile okienne i wykładziny

Nieustanny rozwój technologiczny mający miejsce przez ostatnie lata spowodował zmiany w praktycznie wszystkich sferach ludzkiego życia. Ogromną rolę pod tym względem odegrały tworzywa sztuczne. Są wykorzystywane w coraz większej liczbie zastosowań budowlanych i konstrukcyjnych, w tym w izolacji, rurociągach, ramach okiennych i wystroju wnętrz. Wg danych opublikowanych przez Plastics Europe sektor budownictwa był w 2021 r. drugim pod względem wielkości największym segmentem zastosowań tworzyw na świecie. Najczęściej zaś wykorzystywanym tworzywem sztucznym w tej branży w Europie było PVC. Producenci tworzyw sztucznych i dodatków do tych aplikacji śledzą trendy i wprowadzają na rynek innowacyjne materiały, np. z dodatkiem recyklatów czy z certyfikatem ISCC PLUS.

2021-11-1.jpg

Certyfikowane i bardziej zrównoważone alternatywy konwencjonalnych materiałów

Certyfikat ISCC i ISCC Plus

POLECAMY

Grudzień 2022

okladka-10-2021.jpg

Listopad 2022

okladka-10-2021.jpg

Październik 2022

okladka-10-2021.jpg
bottom of page