Bieżące

GRUPA WITTMANN NA TARGACH FAKUMA 2017

Innowacje we wszystkich obszarach

Grupa WITTMANN także w tym roku zaprezentuje na targach FAKUMA nowe rozwiązania i konstrukcje dla różnych obszarów oferowanych urządzeń. W dniach 17-21 października w hali B1 na stoisku 1204 przedstawi innowacje z zakresów technologi wtrysku, automatyzacji i urządzeń peryferyjnych.

Szlagierem prezentacji będzie EcoPower Xpress. EcoPower Xpress - szybkobieżna w pełni elektryczna wtryskarka, która powstała głównie z myślą o produkcji opakowań i innych detali cienkościennych. Napędy maszyny dla realizacji funkcji wtrysku, zamykania i otwierania formy zostały dobrane pod kątem uzyskania jak największych szybkości przy równoczesnym zapewnieniu najwyższej powtarzalności parametrów. Dzięki zastosowaniu wysoce dynamicznych serwonapędów, wtryskarki serii EcoPower Xpress odznaczają się niskim zużyciem energii. Na targach Fakuma firma zaprezentuje wtryskarkę EcoPower Xpress 400/3300+ w produkcji zakrętek z HDPE. 96-krotna forma francuskiej firmy Plastisud pracować będzie z czasem cyklu 2,7 s.

Punkt ciężkości prezentacji WITTMANN BATTENFELD będzie dotyczył metody wtrysku wielokomponentowego. Na stoisku firma zaprezentuje dwie wtryskarki pracujące w tej technologii. Na maszynie SmartPower 60/210H/210S/210V będzie można zobaczyć produkcję 3-komponentową. Z wykorzystaniem 6-krotnej formy firmy Gebora będzie prowadzona produkcja zabawki dla firmy Playmobil. Zabawka małpka wykonana będzie z PPT, POM i PA. Wtryskarki serii SmartPower dzięki bardzo dużej przestrzeni jednostki zamykającej szczególnie nadają się do wykorzystania w aplikacjach wtrysku wielokomponentowego Natomiast na wtryskarce MicroPower 15/10H/10H,COMBIMOULD zaprezentowane zostanie wytwarzanie igły do adaptera płyt winylowych. Głowica wykonana będzie z PC i PC przewodzącego prąd elektryczny. 1-krotna forma dostarczona zostanie przez duńską firmę Ortofon. Produkcja będzie prowadzona z wykorzystaniem robota WITTMANN W8VS4 Scara i przy zastosowaniu w pełni automatycznej optycznej kontroli jakości wyprasek.

Osobnym obszarem prezentacji będą inteligentne rozwiązania firmy dla przemysłu przetwórstwa tworzyw. Wszystkie z prezentowanych wtryskarek będą nadzorować pracę zintegrowanych z nimi urządzeń peryferyjnych. Po raz pierwszy pokazana zostanie platforma Wittmann 4.0, nadzorująca pracę suszarek WITTMANN ATON.

Wraz z partnerem, MPDV Mikrolab GmbH, WITTMANN BATTENFELD przedstawi nowy system MES i połączenie wtryskarki z tym systemem poprzez moduł SmartMonitoring. Po raz pierwszy pokazany zostanie system oparty na nowym standardzie połączenia wg EUROMAP 77/83 protokół OPC/UA, którego wprowadzenie planowane jest na luty 2018 r.

Odwiedzający będą mieli także możliwość zapoznania się z nowoczesnym systemem kontroli stanu maszyny CMS (Condition Monitoring System) i programem firmy - WebService 24/7, który oferuje usługi serwisowe Online w systemie 7 dni 24 h na dobę. W przypadku systemu CMS dzięki dodatkowym czujnikom monitorowany jest stan techniczny maszyny. Uzyskane wyniki pozwalają na planowanie prac konserwacyjnych i uniknięcie zbędnych przestojów maszyny.

Nie mniej ciekawie prezentuje się oferta WITTMANN w zakresie urządzeń peryferyjnych. Z pewnością ciekawym będzie zapoznanie się z nowymi konstrukcjami urządzeń dozowania grawimetrycznego DOSIMAX. Zaproponowane zmiany nie dotyczą konstrukcji urządzeń, ale ergonomii ich obsługi. Obecnie firma wprowadza do oferty nową konstrukcję oznaczoną jako GRAVIMAX SL „Stationary Lid“. W rozwiązaniu tym podajnik granulatu jest na stałe połączony z pokrywą zbiornika. Pozwala to na zdjęcie zbiornika bez potrzeby demontażu podajnika granulatu. Nieskomplikowana obsługa zapewnia komfort pracy personelowi obsługującemu dozownik i wpływa nie tylko na zadowolenie użytkowników, ale także na produktywność wykorzystania urządzenia. Zaproponowane rozwiązanie nie sprawdziłoby się w przypadku dużych urządzeń dozujących. Ale także tutaj WITTMANN przygotowal nowe rozwiązanie. W urządzeniach większych firma zaproponowała specjalną uchylną pokrywę, która może być obsługiwana za pomocą specjalnie zaprojektowanego uchwytu. Obrotowy uchwyt służy również do uzyskania szczelnego połączenia między zbiornikiem a pokrywą, eliminując stosowane dotychczas dodatkowe zaciski i połączenia śrubowe. Co ważne, zaproponowane nowe rozwiązanie może być wykorzystane w dotychczasowych urządzeniach dozujących, które mogą zostać przebudowane na nowy system pokryw.

Często bardzo proste zmiany mogą znacząco uprościć codzienne życie pracowników produkcji. Czyszczenie podajników i lejów zbiorników to operacja powtarzana nader często. Na targach FAKUMA WITTMANN zaprezentuje nowy zbiornik pośredni wyposażony w mechanizm obrotowy dla uproszczenia operacji czyszczenia. Zastosowanie nowego mechanizmu obrotowego na zbiornikach pozwala na bezproblemowe wyczyszczenie zbiornika podajnika, a także zapewnia swobodny dostęp do leja. Nowa konstrukcja eliminuje potrzebę demontażu podajnika.

 Chociaż formowanie wtryskowe jest jedną z najbardziej skutecznych technik produkcji masowej, przemysł przetwórstwa tworzyw dąży obecnie do uzyskania jeszcze większej wydajności. Może to być osiągnięte poprzez optymalne dopasowanie temperatury termostatowania do wymagań procesu. Kolejnym ważnym krokiem w tym kierunku jest zaoferowana przez WITTMANN dla termostatów serii TEMPRO plus D funkcja SpeedDrive. W konstrukcji termostatów Speed-Drive wykorzystano pompę o zmiennej prędkości. Funkcja SpeedDrive pozwala wybrać jako parametr regulowany prędkość obrotową pompy, ciśnienie pompy lub różnicę temperatur. Parametry te są dostępne bez potrzeby doposażania termostatu w dodatkowe opcje wyposażenia. SpeedDrive zwiększa bezpieczeństwo i dokładność procesu termostatowania, a także prowadzi do obniżenia kosztów zużycia energii.

Coraz większa liczba klientów docenia zalety wykorzystania urządzeń do automatycznej kontroli przepływu. Dotychczas urządzenia FLOWCON plus były oferowane tylko jako zintegrowane z wtryskarkami WITTMANN BATTENFELD. Obecnie urządzenia te są dostępne także jako wyposażenie dla innych typów wtryskarek. FLOWCON plus Stand-Alone-System może być połączony z wtryskarką poprzez przyłącze zbierające alarmy, OPC UA lub TTY (20 mA). Daje to możliwość wykorzystania urządzenia także w wtryskarkach ze starszymi typami układów sterowania. Kolejną nowością w zakresie oferty FLOWCON plus jest FLOWCON Masterbox, który dla urządzeń z osobnym układem sterowania Stand-Alone-System, oferuje możliwość graficznego przedstawienia parametrów pracy. Urządzenia FLOWCON plus pozwalają na obsługę do 48 obiegów termostatowania.

W ubiegłym roku WITTMANN zaprezentował pierwszy z robotów serii PRIMUS. Robot PRIMUS 16 przeznaczony jest dla wtryskarek o siłach zamykania 120-250t. Po udanym wprowadzeniu tego modelu na rynek firma wprowadza do oferty kolejny robot tej serii – PRIMUS 14. Idealnie nadaje się do wtryskarek o siłach zamykania 50-150t. Z myślą o aplikacjach wymagających robotów o dużych nośnościach i sztywnościach pokazany zostanie pierwszy robot nowej serii WX. W wykonaniu bazowym robot WX163 posiada nośność 45 kg. Robot ten posiada pneumatyczny napęd osi C o bardzo wysokim momencie obrotowym. Cecha ta ma bardzo duże znaczenie i pozwala na zapewnienie sztywności przy wykorzystaniu rozbudowanych chwytaków. Robot WX163 oferowny jest z osią poziomą Z o długości do 18.000 mm, osią odbierającą X do 1.500 mm i osią pionową Y do 2.600 mm. Robot WX163 dzięki przemyślanej konstrukcji zapewnia nie tylko wysoką sztywność, ale także oferuje wysoką dynamikę ruchów. Nowe roboty WX163 są wyposażane w najnowszy układ sterowania WITTMANN CNC9 i programator R9. Nowe sterowanie oferuje rozszerzone funkcje wizualizacji stanu robota, większy wyświetlacz dotykowy 10.1“ oraz specjalny program ustawiania parametrów robota krok po kroku. Programator Teachbox R9 oferuje także znane już programy obsługi i nauki, jak TextEditor, QuickEdit i Wizard. Tak więc dla użytkowników starszych wersji z pewnościa nie będzie problemem szybkie poznanie nowego układu sterowania.

Nowości nie ominą także działu oferującego młyny. G-Max 23 jest najnowszym modelem młynów kompaktowych z napędem pasowym. Przeznaczony jest do rozdrabniania miękkich i średnio twardych materiałów. Młyn G-Max 23 przeznaczony jest do zastosowań przy stanowiskowych dla wtryskarek o sile zamykania do ok. 250t. Młyn jest łatwy do transportu i przestawiania w inne miejsce produkcyjne. Energooszczędny napęd i unikalna konstrukcja tłumiąca hałas zapewniają komfort obsługi. Młyn G-Max 23 w zależności od rodzaju rozdrabnianego materiałuoferuje wydajność do 80 kg/h. Podobnie jak w innych modelach z serii G-Max 23, Wittmannoferuje do tej konstrukcji zupełnie nowe i unikalne rozwiązanie, jakim jest pilot zdalnego sterowania. Pilot ten zastępuje stacjonarną jednostkę sterującą. Nowy sposób sterowania oferuje nie tylko dotychczasowe funkcje, ale wprowadza nowe, dotychczas niedostępne. Pilot posiada zegar informujący o potrzebie przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Zamontowany interfejs umożliwia komunikację z wtryskarką. Pilot jest połączony z młynem kablem o standardowej długości 3 m. Umożliwia to sterowaniem pracą młyna umieszczonego w obszarze osłon bezpieczeństwa, bez potrzeby ich naruszania. Młyn G-Max 23 posiada wirnik o konstrukcji hybrydowej 2x3 noże, który zapewnia zwiększoną cyrkulację powietrza pomiędzy obracającymi się łopatkami. Fakt ten zapewnia dodatkowy efekt chłodzenia w komorze mielenia. Młyn G-Max 23 nadaje się więc do rozdrabniania materiałów wrażliwych na temperaturę. Dodatkowo może być wyposażony w obieg chłodzenia wodą, co zapewnia jeszcze lepsze chłodzenie rozdrabnianego materialu. Zastosowane w młynie noże są w prosty sposób ostrzone i ponownie ustawiane. Istnieje możliwość regulacji szerokości szczeliny tnącej, co pozwala na uniknięcie powstawania pyłu i zwiększa wydajność młyna.

Podczas trwania targów do dyspozycji będą pracownicy firmy, którzy chetnie zademonstrują i szczegółowo przedstawią prezentowane rozwiązania.

 

WITTMANN BATTENFELD Polska Sp. z o.o.
Adamowizna, ul. Radziejowicka 108, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel.: (22) 724 38 07
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., www.wittmann-group.pl